ÜRETİMDEN DAĞITIMA ENERJİ'DE CENGİZ İMZASI

 

Cengiz Holding enerji sektöründeki potansiyel ve ihtiyaçları öngörerek 2000 yılında Cengiz Enerji San. ve Tic. A.Ş.’yi kurdu. EÜAŞ (Elektrik Üretim A.Ş.) tarafından yapılan ihaleler kapsamında yap-işlet modeli ile elektrik üretimi kiralama anlaşmaları gerçekleştirip enerji sektörüne giren Cengiz Holding bu dönemde; elektrik üretimi-tüketimi oranları arasında gittikçe artan farkı ve günün koşullarını dikkate alarak ihtiyacın gelecekte daha da artacağını öngördü ve yatırımlarını buna göre şekillendirdi. Bugün, elektrik üretimi ve dağıtımı, pazarlama, satış ve ticareti, doğalgaz dağıtım faaliyetlerinin yanı sıra doğalgaz çevrim santrali de kuran Grup, kendi üretim tesislerini, anahtar teslim kendi ekibiyle kurup işletebilecek bir yapıda.

Cengiz Holding tesisleri için de tedarik desteği veren Cengiz Enerji, Cengiz İnşaat’ın elektrik sağlayıcısı olarak da çalışırken, satış ekibiyle Holding’in diğer tüm tesislerinde elektrik ihtiyacını karşılamak üzere alım-satım ve anlaşma işlemlerini gerçekleştiriyor. Cengiz Enerji, Eti Alüminyum A.Ş. Oymapınar santrali, Eti Bakır A.Ş. Murgul santrali gibi, Holding’in hemen hemen tüm tesislerindeki elektrik üretim tesislerine de gerek teknik danışmanlık gerekse üretilen elektriğin satış ve pazarlanabilmesi konularında hizmet veriyor.

Türkiye’de elektrik dağıtım faaliyetlerini, işbirliği yaptığı kurumlarla verimli çalışarak, lider konumda yürüten Cengiz Holding, faaliyet gösterdiği 4 elektrik dağıtım bölgesinde Türkiye elektrik tüketiminin yaklaşık %30’unu karşılıyor.

 

Holding’in devam eden ve tamamlanan enerji yatırımları, 4.937 MW gücünde. %65’i termik, %35’i hidrolik olmak üzere yenilenebilir enerji ile birlikte 3.446 MW kurulu güce sahip Cengiz Holding’in yeni yatırımları ise 1.491 MW gücünde. Enerji faaliyetlerinde de entegre bir yapıyla hareket eden Cengiz Holding; bu anlayışla doğalgaz dağıtımı, ticareti ve yatırımı gerçekleştiriyor. Böylece ‘doğalgaz dağıtımı’ ve ‘elektrik üretimi ve dağıtımı’ faaliyetleriyle entegre bir yapı oluşturan Grup, elektrik alanında yakaladığı başarısına doğalgazı da ekleyerek Samsun’da ve Konya’nın bir bölümünde doğalgaz dağıtım çalışmalarını yürütüyor. Yurt dışına elektrik ticareti için gerekli Elektrik Toptan Satış Lisansı’na sahip olan ve Yunanistan ile Bulgaristan’a elektrik satışı da gerçekleştiren Cengiz Holding, elektrik ticareti alanında sayılı kurumlardan. Ayrıca Cengiz Elektrik Toptan Satış A.Ş’nin kurulmasıyla Holding, toptan ve perakende elektrik satışında, yurt içi ve yurt dışı elektrik ticareti ve satışında çok daha aktif rol almaya başladı.

Türkiye Elektrik İletişim A.Ş.’nin her yıl açıkladığı raporda yaklaşık %7 oranında arttığı görülen elektrik tüketimini dikkate alarak çalışmalarını derinleştiren Cengiz Holding, ekonomik elektrik üretimi için teknoloji ve altyapı yatırımlarına öncelik veriyor. Üretim tesisleri ve yatırım konularında yurt dışından mühendislik hizmeti alan Grup; Siemens, Wartsila, General Electric (GE), ABB gibi önemli kurumlarla işbirliği yapıyor.